مراحل تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشي

دانلود پایان نامه

– مراحل تجاری‌سازی یافته‌های پژوهشي

2-19-1- توليد ايده

. نخستين پرسشي كه مطرح است ايده [1] ، مهم‌ترین دستاورد پژوهش را چگونه بايد توليد كرد؟ راه‌های متعددي براي تحقق اين هدف در بنگاه‌های اقتصادي وجود دارد.

مراكز تحقيق و توسعه به روش‌های زير متوسل می‌شوند:

بررسي نيازهاي مصرف‌کنندگان در گروه‌های سني مختلف، در جوامع گوناگون

بررسي كالاهاي رقباي مهم تجاري و شناخت دقيق نقاط ضعف و قوت آن‌ها به منظور تحقيق پيرامون توليد كالاهايي كه فاقد نقاط ضعف مزبور بوده و نقاط قوت آن‌ها بيشتر از نقاط قوت كالاهاي رقيب باشد، اعزام نماينده يا پژوهشگر به نمایشگاه‌های صنعتي يا تجاري كه در آن‌ها نوآوری‌های تكنولوژيكي عرضه می‌شود. بازديد مخفيانه از مراكز توليد شرکت‌های رقيبي كه در موقعيت برتري قرار دارند. جذب نخبگان يا افرادي كه ضريب هوشي بالايي دارند به مراكز تحقيقاتي و تأمين كامل زندگي آنان براي نمونه يادآور می‌شود كه كشور چين در وهله اول شهروندان چيني را كه در كشورهاي صنعتي به تخصص‌های بالايي دست‌یافته‌اند شناسايي كرده و همان امكاناتي را كه فرضاً در ایالات‌متحده و اروپا در اختيار آنان است برايشان فراهم می‌نماید. بديهي است كه درآمدهاي ارزي ناشي از تجاري شدن ايده های نوین اين افراد به مراتب بيش از هزینه‌هایی است كه در طول سال صرف آنان می‌شود در مراحل بعد به سراغ جذب نخبگان ساير كشورها می‌افتند.

2-19-2- ارزشيابي ايده توليدشده

ارزشیابی ایده توسط پژوهشگر يا افرادي كه در مراكز تحقيق و توسعه فعاليت می‌کنند، اين مرحله دومين مرحله تجاری سازی ایده است. اصطلاحاً ارزيابي ايده بايد به گونه‌ای صورت گيرد كه پاسخ پرسش‌های زير روشن شود:

آيا مصرف‌کننده) مشتري) در بازار هدف از كالاي جديدي كه توليد خواهد شد استقبال خواهد كرد؟ به عبارت ديگر ايده تولیدشده اگر از قوه به فعل درآيد چه نفعي عايد مصرف‌کنندۀآن خواهد كرد. به چه نيازي پاسخ خواهد داد؟

كالاي جديد چه سهمي از بازار را به خود اختصاص خواهد داد و چه گروه‌هایی از جامعه مصرف‌کننده آن[2] خواهند بود

روند فروش كالا در آينده چگونه خواهد بود؟ آيا سير صعودي خواهد داشت يا چرخه حيات آن ناپايدار است.

آيا ساخت كالا از لحاظ فني امکان‌پذیر است؟

عکس‌العمل رقبا فرآورده‌های رقيب در قبال عرضه كالا – يعني يافته پژوهشي كه جنبه تجاري به خود گرفته چه خواهد بود؟

آيا ساخت كالا پس از برآوردن تمام هزینه‌ها – با توجه به قيمتي كه مصرف‌کننده توان پرداخت آن را دارد- سودآور است؟

با بررسي وكاربردي كردن ايده توسعه یافته در اين مرحله نكات مهم بازاريابي از جنبه‌های ديگر- مطرح می‌شود كه لازم است براي روشن شدن آن‌ها تحقيقات تكميلي صورت گيرد. اين نكات عبارت‌اند از:

بازار هدف براي اين كالا كدام بازار است و خصوصيات آن چيست؟

كالا بايد چه نيازهايي از مصرف‌کننده را برآورده‌کند؟

عکس‌العمل مصرف‌کننده- در بازار هدف- در قبال اين كالا چيست؟

چگونه می‌توان كالا را با كمترين هزينه توليد كرد؟

2-19-3- تحليل تجاري كالا

آن است كه بنگاه اقتصادي، قبل از توليد، از طريق[3] تحليل تجاري بررسی‌های آماري به اين نكته پي ببرد كه مناسب‌ترین ميزان توليد كالا، در نخستين مرحله، چه تعدادي يا چه مقداری است و سودآوري تقريبي آن در اين نقطه چقدر است[4] و نقطه سربه‌سر توليد و بازار سنجي در اين مرحله توسط يك مدل فيزيكي از كالا تهيه و نحوه استفاده از آن بررسي می‌شود. ممكن است نمونه نرم‌افزاری كالا نيز براي نظرخواهي از متخصصان تهيه و براي آنان ارسال شود تا نقاط ضعف احتمالي كالا قبل از مرحله توليد مشخص شود معمولاً نمونه اوليه كالا در نمایشگاه‌های تجاري كشورهايي كه به مقررات کپی‌رایت متعهد هستند يا حقوق مالكيت معنوي را رعايت می‌کنند به معرض نمايش گذارده می‌شود تا مشتريان بالقوه در مورد آن اظهارنظر كنند و پس از گردآوري اظهارنظرها يا آگاهي از نقايص احتمالی كالا، اصلاحات و جرح و تعديل هاي لازم در آن صورت می‌گیرد در اين مرحله تعداد محدودي از كالا به صورت آزمايشي توليد و به يكي از بازارهاي خوش آتيه ارسال می‌شود تا مشخص گردد مورد قبول مشتري واقع خواهد شد يا خير؟ (معتقد، 1379).

 

 

2-19-4- جنبه‌های فني و اجرايي

در اين مرحله نكات زير مورد توجه قرار می‌گیرد:

برآورد اعتبار مورد نياز براي تجاری‌سازی يافته تحقيق ،تهيه مواد تبليغي كاتالوگ، بروشور، پوستر مورد نياز براي معرفي كالا و شناساندن آن ،تدوين برنامه ساخت كالا، تشكيلاتي كه براي توليد و عرضه كالا بايد در بنگاه اقتصادي ذیربط ايجاد شود.

[1] IDEA GENERATION

[2] MARKET SEGMENT

[3] BUSINESS ANALYSIS

[4] . BREAKEVEN POINT