اسکلرودرمی؛ عوامل خطر | درمان و پیشگیری | بیماری

در قسمت اول این مطلب درباره شکلای جور واجور، علایم و تشخیص مریضی اسکلرودرمی توضیحاتی داده شد، حالا ادامه مطلب …

عوامل ایجاد کننده این مریضی کدامه؟

عوامل ایجاد کننده این مریضی در بیشتر موارد مانند بقیه بیماریای روماتولوژی نامعلوم هستن، ولی عوامل بسیاری رو در ایجاد اون موثر دونسته ان مثل: برخورد با یه سری مواد خاص، مصرف و قرار گرفتن ترکیبات سیلیکاتی روی بدن افراد مثلا در کسائی که پروتزهای سینه با ترکیبات سیلیکاتی دارن، دیده شده که در همون جا سفت شدگی پیدا می شه. مصرف داروهایی مثل: پنتازوسین و یا پلی وینل کلراید و یا مصرف مواد رنگی مثل ترکیبات رزینی و داروهایی مانند بلئومایسین که همه این داروها می تونن در ایجاد مریضی دخالت داشته باشن ولی دلیل اصلی و اساسی این مریضی نامعلوم س.

نقش ژنتیک در این مریضی مانند دیگه بیماریای روماتولوژی نیس یعنی نقش کم رنگ تری رو نسبت به دیگر بیماریای روماتولوژیک اجرا می کنه.

این مریضی بیشتر در چه آدمایی دیده می شه؟

این مریضی بیشتر در ده های دوم و سوم زندگی و در بین خانوما (سنین باروری) دیده می شه اما در کودکان و در افراد مُسن هم مشاهده می شه. گسترش این مریضی در خانوما بیشتر از آقایانه و کسائی که در اونا مریضی پیشرفت سریع تری داشته باشه، بیشتر دچار مشکلات می شن و در واقع از شروع حالت فنومن رینود با سفیدی و یا کبودی پوست (در اثر برخورد با سرما) تا سفتی پوست، هر چی زمان کوتاه تر باشه نشون دهنده اینه که مریضی سریع تر پیشرفت می کنه و این افراد بیشتر دچار مشکلات می شن.

راه های درمان این مریضی کدامه؟

به این افراد پیشنهاد می شه، به دلیل نبود خون رسانی از راه عروق شون، و ایجاد اسپاسم؛ بهتره تو یه محیط گرم بوده و همه قسمتای بدن شون به خصوص انتهای انداما رو گرم نگه دارن.

علاوه بر این که بهتره جوراب و دستکش کلفت بپوشن باید کل بدن رو هم گرم نگه دارن، چون پدیده انقباضی عروق علاوه بر انتهای عروق، ممکنه همه قسمتای بدن مانند کلیه و ریه رو هم درگیر سازه.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین پیشنهاد می شه که از داروهایی که باعث اسپاسم بیشتر عروق می شه، مانند داروهای آنتی هیستامین، آرگوتامین، پروپرانولول اصلا استفاده نکنن و برعکس از داروهایی که بیشتر باعث گشاد شدن رگا می شن استفاده کنن.

کنترل و درمان سفتی پوست هم در سه مرحله انجام می شه؛ در مرحله اول که هنوز پوست سفت نشده و دور پوست ادم و ورم داره، یه سری داروهایی مانند: دی پنی سیلامین یا پردنیزولون با دوز پایین و یا داروهای دیگری مثل آزاتیوپرین، متوتروکساید رو در مرحله اول درمان می تونیم استفاده کنیم. در درمان موضوعی که مهمه اینه که درگیری ارگانای حیاتی رو تشخیص بدیم و به علائم، دقت زیادی داشته باشیم.

به طور مثال اگه در مرحله اول درگیری ریوی داشته باشن، بدون این دست اون دست کردن به دکتر مراجعه کنن و با اقدامات تشخیصی و آزمایشگاهی مثل CTscan پی گیری لازم رو بکنن، تا معلوم شه که این  فرد در مرحله زیاد ریوی هستن یا طولانی و اگه در مرحله زیاد هستن درمانای سنگین مثل داروهایی که سیستم ایمنی رو ضعیف می کنن خیلی سریع تجویز شه تا از سفت شدن و یا فیبروز بعدی جلوگیری کنه. اگه درمان به موقع انجام نشه، ممکنه این بیماران دچار سفتی و یا فیبروز بینابینی ریه باشن و واسه همیشه تنگی نفس واسه اونا بمونه.

پس پیشنهاد می شه که این جور بیماران علائم رو جدی تلقی کنن و خیلی سریع به دکتر مراجعه کنن. اگه مریض فشار خون بالایی داره، باید این علامت رو به عنوان یکی از علائم اخطار دهنده تلقی کرده و به دکتر مراجعه کنه و با معاینه مشخص شه که این مریض درگیری کلیه داره یا نه؟ و اگه درگیری کلیه داشته باشن، بدون این دست اون دست کردن درمان شن تا از پیشرفت این مریضی جلوگیری بشه.

نبود درمان به موقع این مریضی چه عواقبی ممکنه داشته باشه؟

در صورت نبود درمان به موقع ممکنه؛ تنگی نفس دائمی؛ مشکل کارکرد کلیه ها؛ شدت پیدا کردن زخم پوست تا جایی که دلیل آسیب به انتهای انداما و یا حتی منتهی به قطع اون انداما شه، اتفاق بیفته.

بعد از درمان، این مریضی دوباره شدت پیدا میکنه؟

کلا مبتلایان به این مریضی، درمان قطعی ندارن و فقط  باید اونو کنترل کنن و مرتب تحت درمان و مراقبت باشن؛ هم از نظر مشکلات داروهایی که استفاده می کنن و هم از نظر درگیری احشای دیگه.

در واقع، پس از درمان نمی تونیم ادعایی مبنی بر رفع کامل مریضی و نبود برگشت دوباره اون داشته باشیم، بلکه این مریضی باید به طور مرتب کنترل و مراقبت شده و اقدامات به موقع جهت درمان اون می تونه مریضی رو به طرف خاموشی حرکت دهد اما کنترل همیشگی، لازمه.

راهی واسه پیش گیری از این مریضی هست؟

راهی واسه پیش گیری قطعی این مریضی وجود نداره، ولی با گرم نگه داشتن انداما (به خصوص انتهای انداما) میشه از شدید شدن اون جلوگیری کرد.

ولی در صورت بروز مریضی، بهتره از داروهایی استفاده کنیم یا کارایی رو انجام بدیم که از پیشرفت مریضی جلوگیری کنه.

دنیای سلامت – شماره ۱۴

اگه می خواین با پزشکان سایت مشورت کنین، اینجا رو کلیک کنین.

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *