اسکلرودرمی چیست؟ | بیماری

 

«اسکلرو» به معنی سفتی و «درمی» به معنی پوسته و به خاطر همین هم مریضی اسکلرودرمی رو در مواردی، «سفتی پوست» هم می گن اما در این مریضی، مریض فقط علایمی مانند سفتی پوست رو تجربه نمی کنه، بلکه دچار مشکلات دیگری مانند ناراحتیای تنفسی و کلیوی هم می شه.

 

وقتی فردی به اسکلرودرمی گرفتار می شه، سلامتش بیشتر با مشکلات تنفسی و کلیوی در خطر قرار میگیره، نه با مشکل پوستی. دچار شدن به این مریضی باعث سفت شدن پوست قسمتای انتهایی انداما، دستا و انگشتان می شه.

 

بعضی وقتا آدمایی که از این مریضی رنج می برن، در اثر سفت شدن بیشتر از اندازه انگشتان دست و پا، با محدودیتای آزاردهنده ای در خم و راست کردن اونا مواجه می شن. معمولا نوک انگشتان این بیماران در روبرو شدن با سرما، دچار زخمای ناراحت کننده ای می شه که به درمان نیاز دارن.

 

درمان مریضی اسکلرودرمی باید زیرنظر متخصص روماتولوژی انجام شه اما از اونجا که علایم پوستی این مریضی بسیار روشن تر هستن و نام اونم براساس نشونه های پوستی اش گذاشته شده، ممکنه این بیماران اول به متخصص پوست مراجعه کنن و بعد با تشخیص نوع مریضی ، به متخصص روماتولوژی برگشت داده شن.

 

بد نیس به این نکته هم اشاره کنم که معمولا صورت افراد گرفتار به این مریضی هم شکل خاصی داره. یعنی بیشتر این بیماران بینیای نوک تیز و باریک و محدودیت در باز کردن دهن دارن و رگایی خونی در صورتشون به جود میاد. این علایم هم می تونن به تشخیص مریضی کمک کنن.
منبع:aftabir.comدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *