اسکن مغز تشخیص زوال عقل را تسهیل می کند | بیماری

: اسکن مغز تشخیص زوال عقل رو آسون کردن می کنه

مطالعه جدید نشون میده اسکن مغز MRI می تونه به پزشکان در مورد تشخیص مشکلات حافظه و تفکر کمک کنه.

ده ها میلیون نفر در سراسر جهان از نابودی حافظه و مشکل روانی به وجود اومده به وسیله دمانس (زوال عقل) رنج می برن. درحالیکه هیچ درمانی وجود نداره، ممکنه دارو به طور موقت بعضی علائم رو بهتر کنه. اما درمان مناسب به تشخیص نوع دمانس و تشخیص زودتر از موعد معمولی اون بستگی داره.

دکتر کجال کاناتارسی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره میگه: «تشخیص افراد گرفتار به مشکل ناچیز شناختی که در خطر دمانس قرار دارن واسه انجام اقدامات اولیه هم جهت با درمانای احتمالی در این مورد مهمه. »

محققان از سال ۲۰۰۵، وضعیت ۱۶۰ فرد گرفتار به مشکلات ناچیز فکری و حافظه رو مورد پیگیری و بررسی قرار دادن. اسکن مغز MRI از شرکت کنندگان انجام شد تا اندازه هیپوکامپ مشخص شه.

در اسکن MRI از میدون مغناطیسی قوی، امواج رادیویی، و کامپیوتر واسه تولید تصاویر باجزئیات از مغز استفاده می شه. به گفته محققان، حجم هیپوکامپ از راه مشاهده اسکن MRI و با به کار گیری وسیله رادیولوژیستا قابل برآورده.

به طور میانگین به مدت ۲ سال، شرکت کنندگان مطالعه تحت ارزیابیای هرساله بودن. در طول مدت مطالعه، ۶۱ نفر به مریضی فراموشی گرفتار شدن. ۲۰ نفر هم مشکوک به دچار شدن به دمانس احتمالی به وجود اومده به وسیله توده های لوی (Lewy) بودن.

توده های لوی، دسته غیرعادی پروتئین هستن که در داخل سلولای عصبی رشد می کنن. دمانس توده های لوی، دومین دلیل دمانس بعد از مریضی فراموشی است.

محققان به این نتیجه رسیدن آدمایی که اندازه هیپوکامپ شون به همون اندازه مشابه باقی مونده بود در مقایسه با کسائی که هیپوکامپ شون دچار چروک خوردگی شده بود ۶ برابر بیشتر در برابر دچار شدن به دمانس توده لوی بودن.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *