اسکولیوز؛ انحراف ستون فقرات | بیماری

اسکولیوز؛ انحراف ستون فقرات

به انحنای غیر طبیعی ستون فقرات که کمی قبل از بلوغ ایجاد می شه، اسکولیوز می گن . هنوز دلیل مشخصی واسه این مریضی بیان نشده، هر چند این مریضی ممکنه با بیماریایی مثل فلج مغزی و دیستروفی عضلانی هم همراه باشه.

 

اگه این ناهنجاری شدید باشه، فرد رو از انجام فعالیتای روزانه باز می داره و حتی ممکنه به دلیل بد قرار گرفتن ستون مهرها، فضای درون قفسه سینه کاهش پیدا کنه و کارکرد ریه ها با مشکل مواجه بشه.

 

کودکانی که اسکولیوز ناچیز در اونا تشخیص داده می شه، باید تحت مراقبت قرار بگیرن و هر چند وقت یه بار، عکسبرداری با اشعه ایکس براشون انجام گیرد تا اگه بیماریشان در حال خیلی بد شدنه، اقدامات درمانی لازم براشون انجام بشه.

 

در خیلی از موارد ناچیز، هیچ گونه درمانی واسه این دسته از کودکان لازم نیس.

در بعضی موارد بعضیا از کودکان نیازمند به کار گیری بریس هستن تا روند جلو رفتن مریضی رو آهسته کنه.

عده بسیار کمی هم که شرایط بسیار وخیمی دارن، باید تحت عمل جراحی قرار بگیرن تا ستون مهره اونا به حالت مستقیم و صاف دربیاد.

 

شکلای جور واجور اسکولیوز

۱- اسکولیوز مادرزادی : از اول تولد هست.

 

۲- اسکولیوز عصبی ماهیچه ای : به دلیل وجود ناهنجاری در ماهیچه و یا عصب ایجاد می شه و بیشتر در افراد گرفتار به مریضی اسپینا بیفیدا و فلج مغزی دیده می شه.

در موارد انحنای شدید ستون فقرات جراحی صورت میگیره. هدف از جراحی برطرف کردن کامل انحنای ستون مهرها نیس، بلکه اقدامیه در جهت جلوگیری از بدتر شدن حالت ستون مهرهای کودک

۳- اسکولیوز دژنراتیو : این نوع اسکولیوز به دلیل ضربه و یا مریضی، ویرانی استخون، انجام جراحی در ناحیه پشت و یا پوکی استخون ایجاد میشه.

 

۴- اسکولیوز با اصل نامعلوم : این نوع اسکولیوز شایع ترین نوع اسکولیوزه که هنوز دلیل مشخصی واسه اون شناخته نشده.

 

عوامل خطر اسکولیوز

– سن : بیشترین افراد گرفتار به این مریضی، در محدوده سنی ۹ تا ۱۵ سال قرار دارن، یعنی قبل از بلوغ و در اول اون.

 

– جنسیت : هر چند هر دو جنس به طور مساوی به اسکولیوز نوع ناچیز گرفتار می شن، ولی اسکولیوز نوع شدید در جنس مونث بیشتره.

 

– سابقه خانوادگی : این مریضی قابل انتقال به نسلای بعدیه، اما حتما کودکانی که با این مشکل درگیرن، والدین گرفتار نداشتن.

 

علائم مریضی اسکولیوز

 

– فرد گرفتار شونهای نامساوی داره.

 

– یکی از تیغهای شونِه فرد گرفتار برجسته تر از دیگری به نظر می رسه.

 

– کمر نامساوی و ناهموار

 

– یه طرف باسن بالاتره

 

 

تشخیص اسکولیوز

کودکان گرفتار به این مریضی، معمولا در آزمونای غربالگری مدارس که به وسیله دکتر کودکان یا عمومی انجام میشه، تشخیص داده می شن.

 

بعضی والدین هم با هوشیاری و دقتی که دارن ممکنه به تشخیص این مریضی کمک کنن و پس از تشخیصای اولیه، فرد گرفتار به متخصص و جراح استخون برگشت داده می شه و آزمایشات تکمیلی مانند عکسبرداری به اشعه ایکس واسه تشخیص دقیق تر و بهتر اون انجام میشه.

 

هر چی زمان ایجاد انحراف ستون فقرات، به زمان بلوغ فرد نزدیک تر باشه، فرد این شانس رو داره که جلوی پیشرفت اونو بگیره.

 

راه های درمان اسکولیوز

– به کار گیری بریس : اگه سن رشد کودک هنوز به اتمام نرسیده باشه و دست کم دو سال از رشد کودک باقی مونده باشه، به کار گیری بریس به اون پیشنهاد می شه، چون در این حالت محل استخوانا هنوز ثابت نشده و امکان تشکیل درست مهرها به وسیله بریس هست.

به کودکان خود یاد بدین هنگام حمل کوله پشتی مدرسه، سنگینی بار اونو روی هر دو شونِه خود بندازن، نه یه شونِه 

– جراحی : در موارد انحنای شدید ستون فقرات جراحی صورت میگیره. هدف از جراحی برطرف کردن کامل انحنای ستون مهرها نیس، بلکه اقدامیه در جهت جلوگیری از بدتر شدن حالت ستون مهرهای کودک.

درزمان جراحی، ایمپلنتایی در بدن فرد جا گذاشته می شه تا به اون در قرار گرفتن درست ستون مهرها کمک کنه.

 

– انجام حرکات اصلاحی ورزشی در کاهش انحراف ستون فقرات موثره و اگه بروز اسکولیوز در مواردی باشه که ستون فقرات هنوز شکل ساختاری نگرفته و بدن انعطاف پذیره، میشه با حرکات ورزشی اصلاحی، از شدت زاویه اون کم کرد.

 

راه های پیشگیری از اسکولیوز

– به کودکان خود یاد بدین تا هنگام حمل کیف مدرسه خیلی دقت کنن. به این معنا که اگه کیف مدرسه اونا سنگینه، سنگینی بار اونو روی هر دو طرف پشت خود بذارن (مانند به کار گیری کوله پشتی دو بنده) و هیچوقت روی یه شونِه نیندازند. اگه هم کوله پشتی ندارن، کیف مدرسه خود رو مرتبا از یه شونِه به شونِه دیگه بندازن و فقط روی یه شونِه اونو حمل نکنن.

 

– در زمان بازی، کودکان باید از هر دو طرف بدن خود به طور برابر استفاده کنن.

 

– والدین باید واسه بررسی سلامتی ستون فقرات کودکان خود، هر چند وقت یه بار اونا رو پیش دکتر متخصص ببرن تا در صورت وجود علائم اولیه، اقدامات لازم رو بکنن.

 

– تغذیه مناسب و استفاده کافی از کلسیم واسه حفظ سلامت استخون ها و ساختار اون بسیار مناسبه. به کار گیری مواد معدنی و ویتامینا هم لازمه.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه
  • – علائم و درمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *