اسکولیوز؛ انحنای غیرعادی ستون فقرات | بیماری

اسکولیوز؛ انحنای غیرعادی ستون فقرات

انحراف ستون فقرات از محور طبیعی بدن و در خلاف جهت و به صورت S شکل موجب تغییر شکل ستون فقرات می شه که اسکولیوز اسمشه.

 

درصدی از آدمایی که از ضایعه اسکولیوز(انحراف ستون فقرات) رنج می برن به شکل مادرزادی و ژنتیکی به این مریضی دچار شدن.

 

اینا آدمایی هستن که دارای ژنای قوی واسه این نوع انحراف هستن که این افراد کمتر از ۱۰ درصد رو تشکیل میدن، اما قسمت بزرگی از آدما به صورت اکتسابی و با دلایل نامعلوم، انحراف در ناحیه ستون فقرات اونا ایجاد می شه.

 

از وقتی که فرد به دنیا میاد، این مشکل در تشکیل استخون مهره و یا تفکیک این مهرها هست، چون که روند تشکیل مهره و جدا شدن اون در زمان نوزادی اتفاق میفته.

درمان مریضی علاوه بر این که با مصرف بریس و انجام حرکات اصلاحی تا حدودی قابل رفعه، اما انحرافاتی که مادرزادی باشه، با انجام عمل جراحی نتیجه بخشه

بعضی وقتا این انحراف در ستون فقرات دختران ۹ تا ۱۵ ساله هم به وجود میاد و خونواده ها دلیل اونو انجام حرکات اشتباه در نشستن و راه رفتن و چیزای دیگه ای به جز اینا می دونن که اصلا تصور درستی نیس، چون که اسکولیوز به صورت اکتسابی و به دلیل نامعلوم به وجود میاد.

 

خیلی از افراد می گن که اسکولیوز در روند رشد ایجاد می شه، اما این جور نیس و روند رشد فقط در پیشرفت اون اثر میذاره.

هر چی فاصله وقتی بین به وجود اومدن اسکولیوز و بلوغ بیشتر باشه، انحراف هم شدیدتر می شه و هر چی زمان به وجود اومدن این انحراف به زمان بلوغ اندام افراد نزدیک تر باشه، فرد این شانس رو داره که جلوی پیشرفت اونو بگیره.

 

انحراف ستون فقرات اگه در سنین پایین به وجود بیاد، به دلیل رشد بدن و فاصله زیادی که تا کامل شدن رشد هست، هر روز بیشتر می شه و نابود کردن اون به دلیل پیشرفت انحراف سخت تر می شه.

 

اگه زاویه انحراف ستون فقرات کم باشه، در نواحی خاصی که با قطر بیشتر تشکیل شن، خیلی به چشم نمیاد، اما در مناطقی که نزدیک گردن باشه، این انحراف به شکل جدی نشون داده می شه.

 

در مواردی که این انحراف ناچیز باشه و اندازه انحراف اون شدت کمی داشته باشه، با بریس میشه از پیشرفت اون جلوگیری کرد و حدود پنج تا ۱۰ درجه از انحراف اون کم کرد، ولی این روش واسه درمان و اصلاح موثر نیس.

 

انجام حرکات اصلاحی ورزشی هم در کاهش انحراف ستون فقرات موثره. اگه بروز اسکولیوز در مواردی باشه که ستون فقرات هنوز شکل ساختاری نگرفته و بدن انعطاف پذیره، میشه با حرکات ورزشی اصلاحی از شدت زاویه اون کم کرد.

 

درمان مریضی علاوه بر این که با مصرف بریس و انجام حرکات اصلاحی تا حدودی قابل رفعه، اما انحرافاتی که مادرزادی باشه، با انجام عمل جراحی نتیجه بخشه.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *