اسکولیوز نتیجه حمل نادرست کوله پشتی | بیماری

: مجموعه: بیماریا و راه درمان

اگه کوله پشتی سنگین باشه، دانش آموز به سمت عقب کشیده می شه

یه عضو هیئت مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران گفت که دانش آموزان نباید کوله پشتی رو روی یه شونِه بندازن، چون این دلیل بروز اسکولیوز می شه.

 

وزن کوله پشتی باید از ۱۰ تا ۱۵ درصد وزن دانش آموز بیشتر نباشه. هم اینکه ابعاد کوله پشتی باید متناسب با اندام فرد و به صورتی باشه که بیشتر از دو سوم سطح پشتش رو در برنگیرد. قسمت بالایی کوله پشتی باید هم سطح شونهای دانش آموز و قسمت پایینی اون حدود سه سانتی متر بالاتر از گودی کمر شخص قرار گیرد.

 

اگه بند کوله پشتی باریک و خیلی سفت باشه، فشار روی گردن و سر دانش آموز وارد می شه. پهنای بند کوله پشتی باید پنج سانتی متر و پدگذاری مناسبی داشته باشه تا فشار روی عضلات شونِه وارد نشه. 

 

علاوه بر بندایی که روی شونه ها قرار می گیرن کوله پشتی باید یه بند کمری هم در پشتش داشته باشه. بند کمری باید روی پشت دانش آموز ثابت باشه و از بی تعادلی شخص در بین راه رفتن و افزایش فشار روی دو طرف ستون فقرات جلوگیری کنه.

 

مریضی اسکولیوز

 

بندای کوله پشتی باید از جلو، روی سینه دانش آموز قرار بگیرن تا فشار به عصب زیربغلی وارد نشه. وارد شدن فشار به عصب زیربغلی، گزگز و درد بازو ها رو در دانش آموزان داره. جنس کوله پشتی بهتره که نخی باشه تا پشت فرد عرق نکنه.

 

کوله پشتی باید جادار و محل قرار گرفتن وسایل جور واجور در اون مشخص باشه طوریکه کوله پشتی لق نزنه و فشار به صورت یکنواخت روی پشت فرد منتشر شه. هم اینکه باید وزن اجسام درون کوله پشتی تو یه طرف اون بیشتر از طرف دیگه نباشه.

 

اگه کوله پشتی سنگین باشه، دانش آموز به سمت عقب کشیده می شه پس فرد مجبوره که خودشو به سمت جلو خم کنه. در نتیجه قوس پشتی به مرور افزایش و قوس کمری کم میشه که به این ناهنجاری گوژپشتی (کیفوز) می گن.

افراد نباید کوله پشتی رو روی یه شونِه بندازن، چون وارد شدن وزن روی یه شونِه دلیل می شه که فرد دچار انحراف جانبی ستون فقرات (اسکلیوز) شه. در این ناهنجاری شونه ها هم سطح هم نیستن.

 

افراد باید به این نکته توجه دارا باشن که درمان این آسیب در سنین پس از بلوغ بسیار سخته و اگه این ناهنجاری درمان نشه، فشار به اعصاب و عضلات دور و بر ستون فقرات وارد می شه.

 

قسمت جلویی کوله پشتی از نظر ابعاد باید مساحت کمتری نسبت به پشت اون داشته باشه تا تعادل فرد موقع حمل کوله پشتی حفظ شه هم اینکه اگه کوله پشتی حجم و قطر زیادی داشته باشه، تعادل دانش آموز به هم می خوره و احتمال زمین خوردن و وارد شدن فشار روی اندامای جور واجور بدن زیاد میشه.

قسمت پشتی کوله پشتی باید به شکلی باشه که اگه اجسام نوک تیزی مانند خودکار و قیچی در کیف دانش آموز وجود دارن این اجسام به پشت فرد وارد نشن.

 .

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *