اسکولیوز یا خمیدگی ستون فقرات – علائم و درمان | بیماری

: اسکولیوز یا خم شدن ستون فقرات – علائم و درمان

:  آسیب به ستون فقرات

اسکولیوز ستون فقرات انحنای غیر طبیعی ستون فقراته. اسکولیوز ایدیوپاتیکه درمان ستون فقرات در دوران کودکی خیلی با اهمیته زیرابه احتمال زیاد انحنا در بزرگسالی بسیار گسترده تر میشه و می تونه با کارکردهای جور واجور، از جمله تنفس رابطه داشته باشه. غربالگری اسکولیوز در بین کودکان در مدارس دولتی در آمریکا شایعه. اسکولیوز بزرگسالان، هر چند نادراست، ممکنه گرفتار به پوکی استخون، آرتریت روماتوئید، و دیگه مریضی التهابی شه که ستون فقرات رو تحت تاثیر بذاره

اراده کردن واسه نوع درمان به عوامل مختلفی بستگی داره که مهم ترین اونا شدت قوس جانبی ستون فقراته و اینکه فرد هنوز در حال رشده یا بلوغ کامل شده و رشد بدنی اون تموم شده. این مریضی در مدت چند سالی که بچه بالغ میشه پیشرفت کرده و شدت اون بیشتر میشه و بعد از پایان بلوغ معمولا پیشرفت اون متوقف میشه پس این نکته که مریض در زمان رشد بلوغه یا بلوغ رو تموم کرده واسه درمان خیلی با اهمیته.

هر چی مریضی که دچار اسکولیوزه جوانتر باشه مشکلات بیشتری داره چون زمان بیشتری واسه رشد داره و در نتیجه زمان بیشتری هم واسه پیشرفت شدت اسکولیوز داره. هر چی قوس اسکولیوز در ستون فقرات بالاتر باشه مریض مشکلات بیشتری داره.

اراده کردن درمانی در اسکولیوز

◄ وقتی که شدت انحراف ستون مهره زیر ۲۰ درجه س یا سن بچه نزدیک سن بلوغه دکتر ارتوپد معمولاً فقط مریض رو تحت نظر گرفته و درمانی انجام نمیده. در این موارد دکتر معالج هر ۶-۳ ماه از مریض عکسبرداری کرده و شدت قوس رو اندازه گیری میکنه تا اگه قوس شدیدتر شد درمان مناسب رو بکنه.

◄ اگه شدت قوس ستون مهره بین ۴۵-۲۵ درجه باشه و بچه هنوز در حال رشد باشه دکتر ارتوپد معمولاً از بریس استفاده میکنه. هدف از به کار گیری بریس در این وارد اینست که تا کامل شدن بلوغ فرد از بیشتر شدن شدت قوس جانبی جلوگیری بشه.

بریسا وسایلی هستن که به دور کمر و تنه بسته می شن. بعضی وقتا در مریضایی که سن کمی دارن ممکنه دکتر معالج تصمیم بگیره موقتا از بریس استفاده کنه تا وقتی سن ایشون کمی بیشتر شد عمل جراحی رو بکنه. عادی ترین بریسی که در درمان اسکولیوز بکار میره بریس میلواکیه که از ناحیه لگن تا گردن فرد رو میگیره و از کنار هم به قفسه سینه فشار میاورد تا انحراف جانبی رو اصلاح کنه. این بریس بای تا آخر بلوغ پوشیده شه و در اون زمان تو یه بازه وقتی ۱۲-۶ ماه کم کم کنار گذاشته شه.

◄ اگه شدت قوس ستون مهره بیشتر از ۴۵ درجه باشه و بچه هنوز در حال رشد باشه دکتر معالج ممکنه پیشنهاد به عمل جراحی کنه.

◄ در قوسای بیشتر از ۵۵-۵۰ درجه حتی وقتی سن رشد بچه کامل شده ممکنه عمل جراحی انجام شه. در مواردی هم که بر خلاف به کار گیری بریس شدت انحراف جانبی ستون مهره بازم رو به زیاد شدنه هم از عمل جراحی استفاده میشه. مورد دیگری که از عمل جراحی واسه درمان اسکولیوز استفاده میشه وقتیه که بدنبال بیماریای عصبی یا عضلانی ایجاد شده باشن. این اسکولیوزا معمولا پیشرونده بوده و به درمان با بریس جواب مناسبی نمیدن.

منبع-http://www.iranorthoped.ir

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *