اسکیزوفرنی | بیماری اسکیزوفرنی در چه سنی شایع است؟ | بیماری > صفحه ۱

به نقل از : اصطلاح اسکیزوفرنی به وسیله «یوجین بلولر» روان دکتر سوئیسی از ترکیب دو واژهٔ یونانی گسستن و فکر وضع شده و دارای عوارضی مانند هذیون، توهم، نبود رابطه منطقی در رفتار و گفتار، تنهایی و گوشه نشینیه. این مریضی بیشتر در سنین ۱۵ تا ۳۵ سالگی دیده شده و در بین مردان و زنان به یه اندازه شایعه. با ما همراه شید و این مطلب رو بخونین.

اسکیزوفرنی

حمید افشار، روان دکتر در مورد این مریضی گفت: با اینکه تا الان دلیل یا دلیلای اسکیزوفرنی شناسایی نشده اما وجود عوامل ژنتیکی و بیولوژیکی در بعضی افراد و شدت پیدا کردن این عوامل با استرسای خارجی موجب بروز مریضی اسکیزوفرنی می شه.

ایشون با بیان اینکه اسکیزوفرنی، یه مریضی روان شناختیه که به صورت رفتاری، روان شناختی و روانی در بیماران ظهور پیدا می کنه، اعلام کرد: این مریضی به دلیل آسیب در کارکرد، بافت و ساختار مغز به وجود میاد و در دو درصد از جمعیت دنیا گسترش داره.

 

این روان دکتر با اشاره به اینکه اسکیزوفرنی یه مریضی طولانی و پایداره که مرز بین واقعیت و خیال رو در افراد تحت تاثیر قرار میده، اضافه کرد: واقعیت سنجی در بیماران اسکیزوفرنی دچار مشکل می شه و این بیماران توانایی درک و یا بیان واقعیت ندارن.

 

افشار با بیان اینکه اسکیزوفرنی معمولا در سنین نوجوونی و جوونی شروع می شه اما ممکنه در هر رده سنی اتفاق بیفته، اضافه کرد: هرچند دلیل و یا دلایل ایجاد کننده این مریضی تا الان به طور دقیق معلوم نشده اما آدمایی که بستگان نزدیک گرفتار به اسکیزوفرنی دارن، بیشتر در برابر دچار شدن به این مشکل هستن، مثلا کودکی که والدینش گرفتار به اسکیزوفرنی هستن ۱۰ درصد خطر دچار شدن به این مریضی رو داره در حالی که احتمال دچار شدن به اسکیزوفرنی در کل جمعیت در حدود یه درصده.

 

ایشون با بیان اینکه دلیل بروز این مریضی در نوجوونی مشخص نیس، گفت: عوامل ژنتیکی و بیولوژیکی به صورت یه استعداد داخلی در بعضی افراد هست که ممکنه با عوامل و استرسای خارجی شدت گیرد.

 

این روان دکتر اضافه کرد: دوره نوجوونی دوران پراسترس و حساسیه که شخصیت فرد از نظر روانی و اجتماعی در حال شکل گیریه و به خاطر همین آدمایی که زمینه بیولوژیکی و ژنتیک در اونا هست در دوران نوجوونی بیشتر در خطر دچار شدن به این مریضی هستن.

 

افشار با بیان اینکه علائم این مریضی می تونه شامل تنهایی، افت کاری و عملکردی، دچار مشکل شدن فکر، اخلاق بی خیال نسبت به موضوع شه، اضافه کرد: اسکیزوفرنی ممکنه اول به صورت افسردگی و وسواس خود رو نشون بده و کم کم به یه مریضی طولانی تبدیل شه اما توهم، هذیون و رفتارای غیرعادی و خشونت از علایم روشن این بیماریه.

 

ایشون با اشاره به اینکه سطح کارکرد این بیماران با درمانای موجود قابل کنترله، گفت: معمولا واسه تنظیم کارکرد مغز بیماران اسکیزوفرنی از درمانای دارویی استفاده می شه اما در موارد نادر درمان بیماران با مداخله های روانی، اجتماعی و خانوادگی انجام می شه.

 

این روان دکتر با اشاره به اینکه در مراحل اولیه درمان با دارو بروز عوارضی مانند خواب آلودگی، احساس بی حالی، مور مور شدن ممکنه موجب نبود تمایل مریض به مصرف دارو شه، گفت: با احتمال خیلی کم و در مواقع محدود و با مراقبتای خاص میشه مصرف دارو واسه این بیماران رو قطع کرد و درمان رو از راه مداخلات روانشناسی انجام داد.

 

افشار ادامه داد: مطالعه ای وجود نداره که براساس اون بشه مصرف دارو واسه این بیماران رو به صورت کامل قطع کرد و اگه در وقتی خاص مصرف دارو به وسیله دکتر قطع شد مریض باید تحت مراقبتای خاص روانپزشکی قرار گیرد.

 

ایشون در مورد احتمال افزایش مرگ بیماران اسکیزوفرنی به دلیل مصرف دارو گفت: نمیشه به صورت قطعی در این مورد صحبت کرد، چون بیماران اسکیزوفرنی به صورت هم زمان مانند دیگه افراد در برابر آسیبای دیگری هستن که ممکنه این آسیبا در مرگ و میر این بیماران نقش داشته باشه، مانند به کار گیری سیگار که در بیماران اسکیزوفرنی بسیار شایعه.

 

این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: بعضی وقتا مصرف دارو به صورت دراز مدت، در این بیماران ایجاد مشکلاتی مانند زیاد شدن وزن و دیابت می کنه اما مصرف دارو دلیل اصلی مرگ این بیماران در دوران سالمندی نیس چون که معمولا این مریضی با بیماریای دیگه همراه می شه.

 

افشار با بیان اینکه ازدواج این بیماران بستگی به نوع، شدت و حتی سن مریض و اندازه کنترل علایم مریضی داره، گفت: با داشتن شرایط درمانی خوب، پشتیبانی خونواده و اطلاع همسر از مریضی زوج یا زوجه و اینکه بدونه که فرد نیاز به مراقبت و درمان داره و با تحت نظر قرار گرفتن مریض به وسیله دکتر امکان ازدواج واسه این بیماران هست.

جمع آوری سلامت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *