اسکیزوفرنی | دشوارترین اختلال روانی | بیماری

مجله سپیده دانایی: تا الان در خیابون مرد یا زنی رو دیدین که زیر لب با خودش پچ پچ کنه. ژستای عجیب و غریب بگیره و طوری بکنه که انگار کسی با اون صحبت می کنه و همراه اونه؟ شاید از خودتون پرسیده باشین چه اشکالی در اون هست. هرچند این جوری رفتارها می تونن با چند مشکل در رابطه باشن ولی در خیلی از موارد نشونه های یه جور مشکل دیوونگی به نام اسکیزوفرنی هستن که یکم بیشتر از یه درصد جمعیت بزرگسال جهان رو گرفتار می کنه.

«اسکیزوفرنیا» یا «شیزوفرنیا» دشوارترین مشکل روانیه که شامل ویرانی و تجزیه در توانایی تفکر منطقی یا توانایی تمیز واقعیت از خیاله. حتی تو یه گفتگوی عادی هم بقیه تشخیص میدن که مریض اسکیزوفرنیایی مشکل داره. امکان داره گفتگوهای اونا پراکنده و بی سر و ته بوده و به سختی بشه از اون سر درآورد. مریض به سرعت از یه موضوع به موضوع دیگه می پره (پدیده ای که به اون واپاشی تداعیا می گن.)

ممکنه مریض توهم داشته باشه؛ یعنی، تجارب ادراکی مثل شنیدن صداهایی که کس دیگه ای نمی شنوه. این شخص ممکنه هذیون داشته باشه، یعنی باورهایی به طور کامل نادرست مثل این باور که مرده س یا اینکه فرد مهمی در جهان (مثلا امپراتور جهان) است یا بقیه علیه اون توطئه می کنن. ممکنه تصور کنن که بقیه می تونن افکار اونو بخونن یا افکار اونو هدایت کنن.

امکان داره واکنشای عاطفی جور واجور مثل گریه موقع شنیدن خبرهای خوب یا خندیدن درهنگام روبرو شدن با خبرهای بد از خود نشون بده یا اینکه اصلا از از خود احساسات نشون نده. دلیل آوردن در بیشتر وقتا عجیب و ناشناس، مثلا، «اون مرد روی یه صندلی زردرنگ نشسته س، پس اون باید آدم بزدل و ترسویی باشه»؛ در خیلی از موارد، بیماران اسکیزوفرنیایی از دید اجتماعی گوشه گیر هستن و دوست دارن از بقیه دوری کنن. نشونه های این مریضی بیشتر عجیب بوده و باعث ناراحتی آدمایی می شن که در دور و بر اونا زندگی می کنن.

واسه اینکه تشخیص اسکیزوفرنیا داده شه، مریض باید دست کم یکی از نشونه های فوق رو به مدت دست کم ۶ ماه داشته باشه و تو یه بخش اصلی زندگی مثل حفظ شغل، رابطه با بقیه یا انجام کارای روزانه مثل لباس پوشیدن دچار مشکل شه.

* شکلای جور واجور

اینجا سه نوع اصلی این مریضی توصیف می شن؛

* اسکیزوفرنیای در هم ریخته

ویژگی اسکیزوفرنیای در هم ریخته یعنی رفتار در هم ریخته و بیشتر ابلهانه و گفتار گسسته. این نوع از اسکیزوفرنیا شدیدترین نوع هستش. حالا خوبیش اینه این نوع نادره و فقط پنج درصد از همه بیماران اسکیزوفرنیایی رو تشکیل میده.

* اسکیزوفرنیای کاتاتونیک

این نوع اسکیزوفرنی که بیشتر کاتاتونی نامیده می شه، به دو شکل پیدا میشه. تو یه نوع، شخص بی حرکت بوده و گاه ساعتا تو یه وضعیت باقی می مونه. اینجور انگار مریض از همه اتفاقاتی که در دور و برش میگذره بی اطلاعه. هر چند بعدا می تونه درباره اتفاقای که درزمان این دوره اتفاق افتاده، صحبت کنه. نوع دیگه این مشکل به صورت فعالیت شدید و بیقراره.

* اسکیزوفرنیای پارانویید

ویژگی این نوع اسکیزوفرنی یعنی سوءظن و هذیون گزند و آسیب. مریض گم گشتگی قابل توجه ای داشته و در گفتگوهای خود از یه موضوع به موضوع دیگه می پره.

* درمان

درمان این مشکل براساس دارودرمانیه و درمانای روانشناختی هم همراه با تجویز دارو پیشنهاد می شه. نمونه های جدید داروهای ضد دیوونگی به این افراد کمک می کنن تا زندگی رضایتبخشی داشته باشن. اونا در کاهش نبود تعادل زیست شیمیایی که عامل بروز مشکل هستن و هم کاهش احتمال برگشت این مشکل اثر دارن. در هر صورت داروهای ضد دیوونگی، مثل همه داروها، باید فقط تحت نظر یه روانپزشک مجرب مصرف شن.

جمع آوری سلامت اکاایران

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *