اسید اوریک خون تان بالا است؟ | تغذیه سالم

hyperuricemia


اسید اوریک یه فرآورده زائد حاصل از سوخت و ساز موادی به نام پورین ها در مواد غذاییه. بیشتر اسید اوریک ساخته شده به وسیله بدن در خون حل می شه و از راه کلیه به درون ادرار دفع می شه.اما بعضی وقتا بدن شما یا اسید اوریک زیادی تولید می کنه یا مقدار کمی از اونو دفع می کنه.


غلظت طبیعی اسید اوریک در خون آدم بین ۳/۶ تا ۸/۳ میلی گرم در دسی لیتره.

علل بالا بودن اسید اوریک:

* چاقی

* مصرف الکل

* بعضی داروها از جمله آسپیرین با دوز کم، داروهای مُدر، بعضی داروهای ضد فشارخون

* بعضی مریضی هایی که باعث افزایش سلولی بالا می شن، مانند لوسمی، لنفوم و پسوریازیس

* افزایش شکسته شدن پروتئینا در اثر جراحی، عفونت، شوک جسمی و روانی، سرطان

* کاهش وزن سریع و غیر اصولی

علایم بالا بودن اسید اوریک:

بالا بودن اسید اوریک خون(هیپراوریسمی) درابتدا ممکنه نشونه هایی نداشته باشه. اما در صورت نبود درمان می تونه به این مشکلات منجر شه:

* نقرس

* سنگای اسید اوریکی در مجاری ادراری

* رسوبات اسیداوریکی در کلیه ها

* رسوبات اسید اوریکی در بافت های نرم

درمان

درمان ها در جهت کاهش دادن اندازه اسید اوریک خونه. شمام با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی خود می تونید اسید اوریک خون رو کم کنین:

* دوری از مصرف الکل؛ الکل علاوه بر مضرات فراوانش واسه کبد و مغز و کلیه، مانع دفع اسیداوریک ازطریق کلیه ها هم می شه.

* کم کردن وزن تا حد طبیعی

* دوری از مصرف غذاهای شامل مقادیر زیاد پورین مثل شکلای جور واجور گوشت ها

* قطع مصرف داروهایی که ممکنه اسید اوریک خون رو بالا ببرن تحت نظر دکتر.

دکتر شما به خصوص اگه با این اقدامات اسید اوریک خون کاهش نیابد، ممکنه با انجام بعضی از آزمون های تشخیصی به دنبال مریضی هایی بگردد که زمینه ساز این بالا بودن اسید اوریک هستن. در ادامه ممکنه دکتر داروهایی واسه کاهش اسید اوریک تجویز کنه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که بالا بودن اسید اوریک با افزایش خطر مریضی های قلبی همراه س پس کم کردن اندازه اسید اوریک از این دید مهمه

پیشنهاد غذایی واسه پایین آوردن اسید اوریک خون

۱- تخم مرغ شامل مقدار کمی پورینه؛ یعنی اسیداوریک خون رو خیلی افزایش نمی ده، ولی به طور گیج کننده ای باعث افزایش دردهای به وجود اومده به وسیله نقرس می شه.

۲- بررسیا نشون داده که اندازه درد ایجاد شده در مریضی نقرس، با اسیدیته غذا رابطه مستقیم داره. یعنی هر چی اندازه اسیدیته غذا بیشتر باشه، درد بیشتری در بیماران ایجاد می شه. در این تحقیقات چگونگی مصرف تخم مرغ و تخم شکلای جور واجور ماکیان هم بررسی شد و مشخص شد که زرده تخم مرغ اسیدی تر از سفیده اون هستش. پس به بیماران پیشنهاد می شه که مصرف تخم مرغ رو محدود کرده و فقط از سفیده اون استفاده کنن.

هم اینکه تخم اردک، بلدرچین، بوقلمون و غاز اسیدی تر از تخم مرغ هستن، پس در صورت ضرورت، واسه بیماران نقرسی، مصرف تخم مرغ بهتر از تخم بقیه ماکیان بوده و خوردنش پیشنهاد می شه.

۳- از مصرف غذاهای پر از پورین دوری کنین. این غذاها دلیل تولید اسید اوریک بسیار زیادی در بدن می شن و شدید شدن کننده مریضی نقرس هستن. معمولا غذاهایی که پروتئین بالایی دارن، حاویی پورین زیادی هم هستن. مانند گوشت قرمز، غذاهای دریایی(ماهی، میگو…)، احشای داخلی مثل کله پاچه، مغز، جگر، دنبلان و ماکیان.

۴- مصرف غذاهایی رو که سطح متوسطی از پورین دارن رو محدود کنین؛ مثل مارچوبه، گل کلم، اسفناج، ریواس، لوبیاها، قارچ و عدس.

۵- از مصرف زیاد چربیا دوری کنین(بیشتر از ۳۰ درصد انرژی روزانه از چربیا نباشه)؛ چون چربی زیاد مانع دفع اسید اوریک می شه.

۶- مصرف گوجه فرنگی، اجناس جفت و جور شده از گوجه فرنگی، توت فرنگی وزرده تخم مرغ رو محدود کنین؛ چون این مواد دلیل اسیدی شدن خون می شن. این عامل به تشکیل کریستالای اورات کمک کرده و افزایش حملات نقرس رو به دنبال داره.

۷- روزانه دست کم ۸ لیوان آب بخورین؛ چون آب به خروج اسید اوریک در بدن کمک می کنه، مانع تشکیل سنگای کلیوی می شه، حملات نقرس رو کم می کنه، دلیل جلوگیری از خشکی مفاصل می شه و به کاهش وزن کمک می کنه.

۸- ورزش کنین. واسه بیماران نقرسی ورزش دائمی و ملایم پیشنهاد می شه. سه بار در هفته به مدت نیم ساعت ورزش یا پیاه روی بسیار مناسبه.

ورزشای سنگین و شدید می تونن باعث افزایش اسیداوریک شن پس نباید بیماران گرفتار به اون ورزش سنگین بکنن. شنا یکی از بهترین ورزشا واسه این افراده.

۹- اگه اضافه وزن دارین و یا چاق هستین، تلاش کنین تحت نظر متخصص تغذیه به آرومی وزن خود رو کم کنین چون رژیمای سخت و شدید می تونن دلیل افزایش اسیداوریک در خون شن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که چاقی به تنهایی بالا برنده اسید اوریک خونه.

۱۰- روزانه مقداری گیلاس بخورین. این میوه نقش مهمی در برطرف کردن درد و حملات نقرس داره، طوری که مصرف روزانه ۲۵۰ گرم از این میوه می تونه سطح اسیداوریک رو در خون پایین بیاره. اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، شکلای جور واجور گیلاس

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *