اسید فولیک | این افراد حتما اسید فولیک بخورند | بیماری

این افراد حتما اسید فولیک بخورند

اسید فولیک که با اسمای فولات و یا ویتامین B9 هم شناخته می شه واسه اعمال حیاتی بدن از جمله سیستم عصبی و خونی اهمیت خاص ای داره. ۷ گروه از افراد نیاز جدی به مصرف اسید فولیک دارن تا دچار مشکل نشن.

 اسید فولیک در مواد غذایی و سبزیجات سبز رنگ فت و فراوون پیدا میشه. اسید فولیک که به اسمای فولات یا ویتامین B۹ هم میگن واسه خیلی از اعمال بدن از جمله سلامتی سیستم عصبی، خون و یاختها حیاتی و اساسیه. این ویتامین بدن رو در مقابل بیماریای قلبی، نقصهای مادر زادی، پوکی استخون و سرطانای مشخصی حفظ می کنه. در فراوردهای غذایی (مثلا جوشیده یا گرما داده شده) اسید فولیک از بین میره. نگه داشتن غذا در گرما اتاق به مدت طولانی هم می تونه محتوای اسید فولیک اونو نابود کنه.

گروه هایی از افراد که از مصرف مکمل اسیدفولیک سود ببرن، از جمله شامل این گروه ها می شه:

 

اسید فولیک واسه زنان و مردان

زنائی که باردار هستن یا میخوان باردار شن و زنان شیرده.

زنائی که نوزادی با آسیب اسپانیا بیفیدا (نقصان تشکیل ستون فقرات که ممکنه به بیرون زدگی بافتای عصبی برسه) به دنیا آورده ان و میخوان دوباره باردار شن.

زنائی که عضوی از خونواده شون به اسپانیا بیفیدا داره.

زنائی که خودشون اسپانیا بیفیدا دارن و میخوان باردار شن.

آدمایی که داروهایی واسه درمان بیماریای مزمنی مانند صرع، دیابت نوع ۲، مریضی التهابی روده، لوپوس، آسم، آرتریت روماتوئید یا پسوریاز مصرف می کنن.

آدمایی که دیالیز می شن.

آدمایی که به مریضی کم خونی سلول داسی، مریضی سلیاک یا مریضی کبدی گرفتار هستن.

یه راه تأمین اسیدفولیک غنی سازی مواد غذایی با اون به خاطر ارتقای بهداشت عمومی از راه افزایش سطوح خونی اون هستش. الان در ۷۶ کشور جهان غنی سازی اجباری اسیدفولیک در دست کم یکی از غلات کلی مصرفی، بیشترً غنی سازی آرد گندم انجام میشه.


این افراد حتما اسید فولیک بخورند

۵/۵

۱

منبع : Healthday /ن

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *