اسید فولیک | قدرت مغز را در سالمندان تقویت می ‌کند | تغذیه سالم

مکملای اسید فولیک ممکنه قدرت مغز رو در سالمندان  تقویت کنه و دمانس (زوال عقل) رو کم کنه.

کارکرد مغز، حافظه و سرعتی که مغز با اون اطلاعات رو پردازش می کنه، با بالا رفتن سن افراد افت می کنه، اما محققان در هلند و سوئیس فهمیدن که خوردن اسیدفولیک(فولات) ممکنه از این روند جلوگیری کنه.

دکتر جین دورگا از مرکز پژوهشی نستله در لوزان، یکی از این محققان، در این باره گفت: "ما نشون دادیم که مصرف سه ساله قرصای اسید فولیک، قدرت اجرایی در آزمونایی که سرعت پردازش اطلاعات و حافظه  رو اندازه می گیرن، زیاد می کنه، یعنی همون بخشایی که میدونیم با افزایش سن دچار نقصان می شن."

اسید فولیک یا فولات، یکی از ویتامینای گروه B هستش که در جگر، مخمر(ماءالشعیر) ، حبوبات پخته، اسفناج  پخته، جوونه گندم  خام، کاهو ، آب پرتقال  ، کلم ، زرده تخم مرغ  و موز  پیدا میشه.

به زنان پیشنهاد می شه که حتما قبل از بارداری و در ماه های اول بارداری واسه پیشگیری از بروز نقصای سیستم عصبی جنین مانند مریضی اسپینا بیفیدا، قرص اسید فولیک مصرف کنن.

هم اینکه محققان انگلیسی نشون دادن که مکمل اسید فولیک خطر مریضی قلبی-عروقی  رو با پایین آوردن اندازه یکی از اسیدای آمینه به نام هموسیستئین – که تصور می شه به پوشش داخلی شریانا آسیب برسونه- کم می کنه.

دورگا و همکارانش در دانشگاه واگنیگن در هلند که گزارش یافته هاشون رو در نشریه پزشکی لانست منتشر کردن، اثر مصرف مکملای اسید فولیک رو در برابر دارونما در تحقیقی که شامل ۸۱۸ مرد و زن ۵۰ تا ۷۰ ساله می شد، مقایسه کردن.

در آخر دوره سه ساله تحقیق مشخص شد، آدمایی که روزانه ۸۰۰ میکروگرم اسید فولیک دریافت می کردن، در آزمونای شناختی و حافظه به طور قابل توجهی بهتر عمل می کنن.

دکتر کلر موریس و دکتر کریستین تانجنی از موسسه پیری سالم راش در شیکاگو در ایلینویز در تفسیر یافته های این تحقیق میگن: افراد مورد بررسی در این تحقیق نسبت به میانگین مردم بعضی کشورای دیگه دارای سطح پایین تر فولات در خون خود بودن، پس روشن نیس که افراد با اندازه بالاتر فولات در بدن هم از مصرف قرصای اون سود ببرن.

اندازه فولات مصرفی طبق رژیم غذایی افراد کشورای جور واجور فرق می کنه. این اندازه در کشورهایی مانند یونان، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا که رژیم غذایی مدیترانه ای  پر از میوه و سبزی مصرف می کنن و در کشورهایی مانند کانادا و امریکا که غلات اونا با اسید فولیک غنی می شه، بالاتره.

*

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *