اسید فولیک ویتامینی حیاتی برای بدن | اطلاعات دارویی

اسید فولیک (Folic Acid) یکی از شکلای جور واجور ویتامینای گروه B هستش و واسه رشد سلولا و متابولیسم (سوخت و ساز) بدن لازمه. واژه فولات (Folate) همون فولیک اسیدی بوده که در منابع طبیعی پیدا میشه.

جمع آوری – نبض ما

اسید فولیک واسه درمان کمبود اون که باعث بعضی از شکلای جور واجور کم خونی و بقیه مشکلات شده استفاده می شه. کمبود اسید فولیک در بین افرادیکه مشکلات گوارشی، بیماریای کلیه و کبد و یا اعتیاد به الکل دارن، شایع است.

زمانیکه اسید فولیک واسه درمان کمبود اون مصرف می شه، باید به همراه ویتامین B12 مصرف شه، این دو مکمل هم اینکه درمان کم خونی به وجود اومده به وسیله اونا واسه بهبود سلامت اعصاب هم به درد بخور هستن. هم اینکه اسید فولیک واسه کاهش مضرات داروی متوترکسات که واسه درمان پسوریازیس و آرتریت روماتوئید استفاده می شه، تجویز می شه.

اسید فولیک واسه درمان و یا پیشگیری از بقیه مشکلات و بیماریا مثل سرطان خون، آمنوره (از دست دادن پریود قاعدگی)، مصمومیت با آرسنیک، مشکل دوقطبی، سرطان، سندرم خستگی طولانی، کارکرد شناختی، مریضی عروق کرونر، جنون و فراموشی، افسردگی، دیابت، مریضی صرع، سلامت عمومی، گلوکم، نقرس، بهبود رشد، مریضی قلبی، فشار خون بالا، مریضی ام اس، سکته مغزی، سرگیجه و لخته خون هم استفاده می شه. با این حال تحقیقات کافی در اینباره و کارایی اسید فولیک در درمان این موارد موجود نیس و نمیشه تاثیر اونو رد و یا تایید کرد.

اسید فولیک و باروری

مصرف ویتامین B۹ در سنین باروری می‏تونه از بروز نصف مشکلات لوله عصبی مانند «اسپاینابیفیدا» جلوگیری کنه. کمبود این ویتامین در زمان بارداری می‏تونه به کم‏خونی، تولد نوزادنارس و ایجاد مشکل لوله عصبی در جنین منجر شه.

تا یه چند وقت پیش، مصرف اسیدفولیک فقط به زنان باردار پیشنهاد می ‏شد که الان براساس یافته های تحقیقات انجام ‏شده مصرف اون به آقایون هم پیشنهاد می ‏شه. براساس یافته های تحقیقات این ویتامین در تقسیمای سلولی نقش به سزایی داره و حرکت و کیفیت اسپرم رو بهبود میبخشه.

معمولا قبل از بارداری یکی از آزمایش‏های تجویز شده به آقایون، آزمایش اسپرموگرامه که در اون حرکت، شکل و تعداد اسپرم‏ها آزمایش می ‏شه. بعضی وقتا ممکنه جواب آزمایش در بعضی از افراد عجیب باشه که می‏ تونه دلیل‏ های زیادی داشته باشه. باحال این که در مواردی فقط با تجویز شکلای جور واجور ویتامین‏ها مانند زینک، اسیدفولیک و ویتامین D مشکل برطرف می‏ شه.

از طرف دیگه، یافته های تحقیقات حتی در روش‏ IVF نشون می‏دهد مردانی که ۳-۲ ماه قبل از بارداری همسرشون، مصرف ویتامین و اسیدفولیک رو شروع کرده‏ان کیفیت و شکل اسپرم و توانایی باروری در اونا افزایش می‏ یابد.

یه تحقیق دانشگاهی  درباره  اثرات تجویز مکملای غذایی اسید فولیک و عنصر روی بر پارامترهای کارکرد اسپرم در مردان نابارور در پژوهشکده فن آوریهای نوین علوم پزشکی ابن سینا نشون میده که تجویز دو ریزمغذی روی و اسید فولیک می تونه در بهبود کیفیت و کارکرد اسپرم مردان نابارور گرفتار به الیگواستنوتراتوزواسپرمی اثر داشته باشه. علاوه بر این در نژاد ایرونی به نظر می رسه پلی مورفیسم C677T به عنوان عامل خطر در ناباروری مردان نباشه ولی شاید پلی مورفیسم MTRR A66G به عنوان عامل خطر در ناباروری مردان مطرح باشه.

منابع طبیعی فولیک اسید

منابع خوب و به درد بخور اسید فولیک شامل:

 • سبزجات از جمله اسفناج، بروکلی و کاهو
 • لوبیا، نخود فرنگی و عدس
 • میوه هایی مثل لیمو، موز، طالبی، هندوانه، پرتقال، کیوی و عنبه
 • جگر و قلوه (جگر نباید در زنان باردار استفاده شه)
 • زرده تخم مرغ، شیر، دانه های آفتابگردان و حبوبات هم از دیگر منابع این ویتامین هستن.

مشکلات کمبود اسید فولیک

به جز کم خونی و مشکلات مادرزادی، کمبود اسید فولیک باعث مشکلاتی مثل:

 • افزایش خطر سکته قلبی دوم
 • افزایش خطر سکته مغزی
 • افزایش خطر دچار شدن به بعضی از شکلای جور واجور سرطان مثل سرطان معده
 • کاهش قابل توجه تعداد اسپرم در مردان شده و ممکنه بتونه باعث ناباروری مردان شه.
 • افزایش خطر دچار شدن به افسردگی

خطرات، مشکلات جانبی و تداخلات

آلرژی به فولیک اسید، بعضی افراد ممکنه به فولیک اسید و یا کالاهایی که شامل اون هستن آلرژی دارا باشن و باید از مصرف اسید فولیک دوری کنن.

مشکلات جانبی، اسید فولیک عموما بی خطر بوده، بعضی از مشکلات جانبی اون در مقادیر بالای مصرف شامل تهوع، نفخ شکم، باد معده و بی خوابی است.

تداخلات دارویی، مقادیر بالای اسید فولیک می تونه تاثیر بعضی از داروهای ضد صرع رو کم کنه. اگه شما داروی خاصی مصرف می کنین باید با دکتر درباره مصرف فولیک اسید مشورت کنین. بعضی از شکلای جور واجور داروها مثل داروهای درمان دیابت، داروهای خواب آور و بعضی از شکلای جور واجور آنتی بیوتیک باعث کاهش سطح فولیک اسید در بدن شما می شه.

خطرات، اسید فولیک بعضی وقتا باعث مخفی شدن علایم بعضی از بیمارای خطرناک که در نتیجه کمبود ویتامین B12 هستن، می شه.

مقدار مناسب مصرف اسیدفولیک

در مورد مقدار مناسب دریافت اسیدفولیک واسه خودتون با دکترتان مشورت کنین.

دوز اسیدفولیک مصرفی با در نظر گرفتن اینکه فرد چه وقتی تصمیم به مصرف اون داره، متفاوت هستش مثلا اگه خانمی قراره طی یکی، دو ماه آینده باردار شه مصرف اسیدفولیک ۵ میلی‏گرمی و در آقایون ۱ میلی‏گرمی پیشنهاد می‏ شه ولی اگه خانمی تصمیم بگیره ۶ ماه تا یه سال بعد باردار شه مصرف اسیدفولیک با دوز یه میلی‏گرم و در آقایون هم همون دوز یه میلی‏گرم پیشنهاد می شه.

دستورالعمل کلی در مورد دریافت اسید فولیک به این صورته

 • زنائی که  می تونن باردار شن باید روزانه ۴۰۰  میکروگرم اسیدفولیک دریافت کنن.
 • زنان باردار به روزانه ۶۰۰  میکروگرم اسید فولیک نیاز دارن.
 • زنائی که  بچه شیر میدن به روزانه ۵۰۰ میکروگرم اسید فولیک نیاز دارن.
 • زنائی که قبلا نوزادی دچار نقائص هنگام تولد مانند اسپاینا بیفیدا (بیرون زدگی نخاع از مهرها) یا آنانسفالی (نداشتن مغز) داشتن و میخوان دوباره باردار شن، باید با دکترشان مشورت کنن. این زنان ممکنه روزانه نیاز به ۴۰۰۰ میکروگرم اسیدفولیک دارا باشن.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *