اسید معده یکی از مهم ترین علل سوزش مری است! | بیماری

: بیماران دچار سوزش مری چه نکاتی رو باید رعایت کنن

مری که اصطلاحاً با عنوان لوله غذایی هم شناخته می شه، یکی از اندامای گوارشی انسانه که غذا رو از حلق به معده منتقل می کنه. اسید معده تحت شرایط خاصی می تونه از سمت پایین مری به داخل اون وارد شه به دیواره های این قسمت از مری آسیب وارد کنه. منقبض شدن سریع معده در اثر ضربه یا نیروی شدید هم می تونه محتوای اسیدی معده رو به داخل مری حرکت بده. این عوامل منتهی به ایجاد سوزش مری می شه.بیماران دچار سوزش مری باید نکاتی رو رعایت کنن که در این مقاله به بیان این نکات پراختیم.

چند نکته واسه آنایی که سوزش مری دارن

یه فوق تخصص گوارش گفت:راه یابی اسید معده به مری به دلیل شل شدن عضلات نگهدارنده اسلیتر تحتانی مریه، در این حالات اسید معده دیواره های نازک و حساس مری رو سوزونده و اونو دچار خراش و زخم می کنه.
ایشون با گفتن این اضافه کرد:سوزش مری علامت شایعیه که در مریضی رفلاکس دیده می شه و زمانیکه ترشحات معده به سمت مری میره باعث احساس سوزش و ترش کردن در بیماران می شه.
:این آسیب در افراد چاق، پرخور و کم جنب و جوش بیشتر دیده می شه و بدیش اینه در کشور ما این آسیب بیشتر شده چون فست فود خوری و اضافه وزن بیشتر شده.

: اسید معده یکی از مهم ترین علل سوزش مریه!

سوزش مری نتیجه ورود اسید معده به مریه

ایشون اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین گفت:یکی از دلیلای راه یابی اسید معده به مری شل شدن عضلات و ساختمون نگهدارنده اسلیتر تحتانی مریه، وقتی غذا می خوریم بعد از عبور لقمه از مری به معده، مری باید بسته شه، اما در آدمایی که این آسیب رو دارن یا خوب بسته نمی شه یا زیادی بسته می مونه
این فوق تخصص گوارش اظهارداشت:در این حالات اسید معده که ماده ای بسیار قویه به سمت مری برمیگرده و دیواره های نازک و حساس مری رو سوزونده و اونو دچار خراش و زخم می کنه.
ایشون با اشاره به راه های درمان این آسیب گفت:یکی از مهمترین اقدامات کاهش وزن است، نبود مصرف دخانیات، الکل، غذاهای چرب و پرنمک هم از دیگر راه های کنترل این آسیب س. مصرف داروهایی موسوم به پروتن پمپ لیپیتور مانند امپرازول، پنتوپرازول و … در درمان این بیماران به کار میره.

برگشت غذا از معده به مری(ریفلاکس )از دلیلای سوزش مریه.

برگشت غذا از معده به مری(ریفلاکس ) : به برگشت محتویات معده به مری ریفلاکس می گن در حالت عادی ممکنه مقدار کمی اسید از معده به مری وارد شه که این مقدار اسید با حرکات مری که خیلی سریعً حجم مایع برگشتی رو از مری پاک می کنه،‏ خنثی می شه. عوامل حفاظتی دیگه مری عبارتند از :ترشح بزاق که شامل مواد پاک کننده و قلیاییه. وقتی که این حالات شدید باشه یا آسیب به مخاط مری (پوشش درون مری) همراه باشه این برگشت غذا به صورت مریضی در میاد. ، مقاومت گردش خون مری، کاهش یا از دست دادن انقباض دریچه تحتانی مری، مشکل در حرکات مری، مقاصد غیر طبیعی بزاق و اسید معده، تاخیر در تخلیه معده، افزایش فشار داخل شکمی (مخصوصا در بارداری) و بعضی هورمونها می تونن در ایجاد برگشت غذا از معده به مری موثر باشن. مهمترین علامت این مریضی سوزش سردله که با خوردن آنتی اسید بهبود پیدا میکنه. در مریضی نشونه هایی وجود :درد قفسه سنیه، مشکل تنفسی، مشکلات مربوط به گوش و حلق و بینی (شامل خشونت صدا، گلو درد، احساس ناراحتی در گلو احساس پری) و مشکلات تنفسی شامل سرفه طولانی، ورود مواد غذایی به دستگاه تنفس و آسمه

اسید معده یکی از مهم ترین علل سوزش مریه!

برگرفته از دکتر سلام / بهداشت نیوز / ف

.

منبع : namnak.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *