پایان نامه با واژگان کلیدی آسیای مرکزی، سازمان همکاری شانگهای، ژئوپولیتیک، دریای خزر

دانلود پایان نامه

در مناطق شمال شرقی.
– دسترسی آسان به منابع انرزی قابل اعتماد.( یزدان پناه، ۱۳۸۹،ص ۲۱)
اهداف چین را در سه سطح ملی، منطقه ای و کلان (نظام بین الملل) می توان بررسی نمود. در سطح ملی زیر دو عنوان کلی اقتصادی و امنیتی می توان مورد ارزیابی قرار داد. در سطح منطقه ای در دو زوایه می توان نگاه چین به سازمان را خلاصه کرد:
۱- مهملی برای ثبات سازی نهادمند در محیط امنیتی این کشور.
۲- نهادی برای مقابله با تهدیدات علیه انسجام سرزمینی .
درسطح کلان (نظام بین الملل)، بطور منطقی نگاه چین به شانگهای، به معنای استفاده از آن به عنوان ابزاری در جهت تمنیات این کشور در سیاست بین المللی است.(انوری ورحمانی موحد، ۱۳۸۸،ص ۷۱)
بطور کلی اهداف چین از تلاش برای تأسیس و تقویت سازمان همکاری شانگهای را می توان در موارد زیر بیان کرد:
۱- تلاش برای سد پیشروی ناتو تا مرزهای غربی چین.
۲- تلاش برای ایجاد جهان چند قطبی و مقابله با هژمونی امریکا از طریق همکاری مؤثر با روسیه.
۳- استمرار روند اعتمادسازی نظامی و تقویت همکاری های نظامی.
۴- خنثی کردن جدایی طلبی قومی و نفوذ اسلام رادیکال به مناطق غربی چین.
۵- ایجاد محیط امن پیرامون، در جهت پیشبرد اصلاحات و توسعه اقتصادی.
۶- ایجاد یک بلوک سیاسی جدید با محوریت چین و روسیه.
۷- تبدیل آسیای مرکزی به منطقه تحت نفوذ چین.
۸- بهره برداری از ظرفیت بازارهای منطقه برای کالاهای ارزانتر چینی.
۹- تلاش برای تثبیت رهبری کشورهای جهان سوم.
۱۰- ایجاد تعادل در توسعه شرق و غرب کشور از طریق افزایش تجارت با آسیای مرکزی.
۱۱- بر آوردن نیازهای انرژی خود در چارچوب استراتژی متنوع کردن منابع تأمین انرژی (سازمان همکاری شانگهای،۱۳۸۸ ،ص ۵۵).
در یک جمع بندی، سیاست چین را در آسیای مرکزی – که می تواند خود به عنوان چشم انداز راهبرد چین در بنیانگذاری سازمان همکاری شانگهای قلمداد شود- تابع ۸ مورد ذیل است:
۱- حمایت از استقلال و تمامیت ارضی، توسعه سیاست اقتصادی و سیاسی و مخالفت با سلطه کشورهای دیگر منطقه.
۲- توسعه روابط براساس مفهوم جدید امنیتی با تأمین منافع دو جانبه.
۳- حل و فصل مشکلات مرزی و خلع سلاح در مرزها.
۴- تلاش مشترک با روسیه برای مقابله با تروریسم، تجزیه طلبی، افراط گرایی و قاچاق مواد مخدر و اسلحه در منطقه بویژه در ارتباط با مسلمانان سین کیانگ.
۵- کمک برای حل مشکلات منطقه ای و قومی.
۶- کمک به اعلام آسیای مرکزی به عنوان منطقه عاری از سلاح هستهای.
۷- تحکیم همکاری بویژه در زمینه انرژی و حمل ونقل.
۸- ارتقاء همکاریهای فرهنگی و گردشگری.(انوری و رحمانی موحد، ۱۳۸۸،ص ۷۳)

۲- روسیه

شکل شماره ۴: نقشه روسیه
منبع: http://www.starsgrouptravel.com
روسیه پهناورترین کشور جهان است که در شمال اوراسیا قرار دارد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع است و با اقیانوس آرام شمالی و اقیانوس منجمد شمالی؛ و نیز با دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک مرز آبی دارد. روسیه با ?? کشور آسیایی و اروپایی مرز زمینی دارد و با کشورهای پیرامون دریای برینگ، دریای ژاپن، دریای خزر، دریای سیاه، و دریای بالتیک ارتباط دریایی دارد.
روسیه با ?????????? کیلومتر مربع وسعت، پهناورترین کشور جهان است. پهناوری روسیه دو برابر مساحت کانادا یا چین یا ایالات متحده آمریکا است. این کشور در عرضهای بالای جغرافیایی واقع شده‌است و بیشتر مناطق کشور سردسیر و کم بارش است. به همین دلیل بیشتر مناطق این کشور (به ویژه سرزمین بزرگ سیبری) خالی از سکنه هستند و کشاورزی در این مناطق میسر نیست. پایتخت روسیه شهر مسکو است که در باختر و بخش اروپایی کشور است و بزرگترین شهر اروپا است.
روسیه حدود ??? میلیون تن (براورد ????) جمعیت دارد، که از این دید در جهان نهم است. تراکم جمعیت روسیه ?/? تن در هر کیلومتر مربع است که از پایینترین نرخهای تراکم جمعیت در جهان است. همچنین نرخ رشد جمعیت در این کشور منفی است. بیشتر جمعیت روسیه در غرب این کشور (بخش اروپایی) زندگی می‌کنند. حدود ?? درصد (??? میلیون تن) از مردم روسیه از نژاد روسی هستند و سایر نژادهای این کشور عبارتند از: تاتار، اوکراینی، چوواش، چچنی، ارمنی، داغستانی، مغول، آواری، اینگوش، چرکس، بالکار، اوستیایی، آذری، گرجی، و… ۱۳
روسیه با وسعت ۱۷۴۰۰۵۷۰ کیلومتر مربع بزرگترین کشور جهان است. روسیه شامل ۲۱ جمهوری خودمختار، ۴۹ استان، شش ناحیه و ده منطقه ملی است. وسعت این کشور تقریبا دو برابر امریکا است. جمعیت این کشور بالغ بر ۱۵۰ میلیون نفر است. بیش از هشتاد درصد مردم روس هستند. بیش از سه چهارم جمعیت روسیه در نواحی شهری زندگی می کنند. تقریبا سه چهارم جغرافیای این کشور نیز به دلیل شرایط خاص جغرافیایی فاقد جمعیت است. مناطقی که در آن روس ها اکثریت را تشکیل می دهند عبارتند از: منطقه ی کوهستانی اورال، منطقه ی قفقاز، و سیبری شرقی. صفحه ی شطرنج قومیت های ناحیه ی کوهستانی قفقاز دارای تاریخی پر شور و پیچیده است.رقابت ها هنوز هم برای تسخیر آینده در این نواحی وجود دارد و این یکی از دغدغه های بزرگ مسکو به لحاظ امنیتی می باشد و ژئوپولیتیک روسیه را تحت تأثیر خود قرار داده است. از نکات جالب توجه دیگر این است که دولت روسیه باید به منافع این کشور در خارج از خاک روسیه نیز توجه کند. حدود سی میلیون نفر از روس ها در جمهوری های تازه استقلال یافته زندگی می کنند. روسی زبان نود درصد ساکنان فدارسیون روسیه است اما این مردم به قومیت های مختلفی تعلق دارند.(یزدان پناه، ۱۳۸۹،ص ۹)
در نخستین سالهای استقلال جمهوری ها این باور وجود داشت که تأمین امنیت این منطقه به روسیه مربوط نمی شود، ولی جنگ داخلی تاجیکستان به همراه مجموعه ای از وقایع دیگر این نگرش را به طور اساسی دگرگون کرد و در نهایت روسیه، جدایی ناپذیری امنیت خود و آسیای مرکزی را به عنوان واقعیتی غیر قابل انکار پذیرفت. (کولایی، ۱۳۸۵،ص ۳۴)
حاکم شدن جریان سرمایه داری آزاد در روسیه و ارائه مکانیسمهای جدید، روسیه را به سمت منطقه گرایی و عضویت متعدد در سازمان های منطقه ای سوق داد. یکی از هدف های استراتژیک روسیه برای عضویت در شانگهای رسیدن به اقتدار گذشته در منطقه و جهان است. روسیه در سازمان شانگهای به دنبال رفع موانع استراتژیک در حوزه ی ژئوپولیتیک خود است تا بتواند مناسب با قوانین و کدهای ژئوپولیتیکی، ثبات ژئوپولیتیکی خود را در دراز مدت تأمین کند وبا عضویت در سازمان شانگهای بدنبال تحقق هدف های میان مدت و بلند مدت است. (یزدان پناه، ۱۳۸۹،ص ۱۱)
از نظر روسیه، انچه که بیش از همه امنیت ملی این کشور را به خطر می اندازد، تهدیدات از ناحیه جنوب این کشور است. بویژه در مناطق آسیای مرکزی و قفقاز که در آنها افراط گرایی مذهبی شیوع دارد. بر همین اساس تمایل روسیه به تشکیل سازمان همکاری شانگهای نتیجه طبیعی مذاکرات این کشور با چین در مورد مسایل مرزی و تدابیر اعتماد سازی در حوزه نظامی و گسترش مشارکت راهبردی بین این دو کشور بود. (انوری و رحمانی موحد، ۱۳۸۸،ص ۷۵)
روسیه تلاش دارد تا با نزدیکی هر چه بیشتر به چین دست به اتحاد استراتژیک علیه رقیب دیرینهی خود یعنی امریکا بزند. مهمترین هدف های روسیه از تأسیس شانگهای عبارتند از:
۱- نیل به منافع ملی روسیه و کنترل حوزه ی آسیای مرکزی به منظور جلوگیری از تسلط امریکا بر منطقه.
۲- ارتقای جایگاه خود در عرصه ی بین المللی و افزایش توان نفوذ خود درجهان.
۳- مبارزه با عوامل ناامنی از جمله تروریسم، مواد مخدر، قاچاقچیان سلاح.(یزدان پناه، ۱۳۸۹،ص ۷)

اهداف روسیه در سازمان شانگهای:
– تلاش برای کاهش مؤثر نفوذ غرب بویژه امریکا و ناتو در آسیای مرکزی که یک تهدید استراتژیک برای روسیه محسوب می شود.
– تلاش برای ایجاد جهان چند قطبی از طریق فراهم آوردن وضعیتی برابر با سایر قدرت های بزرگ با همکاری چین.
– تقویت وجهه و اعتبار بین المللی روسیه.
– تقویت یکی از آسیب پذیرترین محیط های پیرامونی امنیتی خود در شرق دور و آسیای مرکزی.
– کمک به وحدت روسیه و داشتن دست برتر در کشورهای آسیای مرکزی.
– ایجاد محیط امن پیرامونی جهت تمرکز بیشتر بر اصلاحات و توسعه اقتصادی.
– جذب بیشتر همکاری های اقتصادی و تجاری آسیای مرکزی.
– مقابله با افراطی گری مذهبی، جدایی طلبی و تروریسم بین المللی.(سازمان همکاری شانگهای،۱۳۸۸ ،ص۵۷)

۳- قزاقستان

شکل شماره ۵ :نقشه قزاقستان
منبع: http://fa.wikipedia.org/wiki/Kazakhstan_political_map_2000.jpg
قزاقستان کشوری است در آسیای میانه که از شمال با روسیه، از شرق با چین، در جنوب شرقی با قرقیزستان، در جنوب با ازبکستان و در جنوب غربی با ترکمنستان همسایه است. سواحل شمال شرقی دریای خزر در خاک این کشور قرار دارد و قزاقستان بزرگترین کشور محصور در خشکی در دنیا است.
پایتخت فعلی این کشور آستانه است. وسعت قزاقستان ????????? کیلومتر مربع (بیش از سه برابر ترکیه یا پاکستان) است و حدود ??? آن در سوی کوههای اورال قرار گرفته و به لحاظ جغرافیایی بخشی از اروپا است. البته قزاقستان معمولاً یک کشور آسیایی طبقه بندی می‌شود. با وجود وسعت زیادی که این کشور را نهمین کشور بزرگ دنیا قرار می‌دهد، بیشتر سرزمین آن کویر و استپ است و تراکم جمعیت آن تنها ? نفر در هر کیلومتر مربع است. جمعیت قزاقستان در سال ???? میلادی ?????????? نفر تخمین زده شده که تراکم پایین جمعیت در این کشور را نشان می‌دهد.۱۴
قزاقستان در بخش میانی قاره ی اروپا، آسیا و شمال آسیای مرکزی و از سواحل شرقی دریای خزر تا مرز جمهوری خلق چین قرار دارد. فاصله ی بین شرق و غرب این کشور از رود ولگا در غرب، تا کوه های آلاتاو در شرق، بالغ بر ۱۹۰۰کیلومتر و فاصله ی شمال و جنوب آن، از دشت سیبری در شمال تا صحرای آسیای مرکزی در جنوب، بالغ بر ۱۳۰۰ کیلومتر است. این کشور با جمهوری فدراتیو روسیه در شمال ۶۸۴۶ کیلومتر، جمهوری خلق چین در شرق ۱۵۳۳ کیلومتر، قرقیزستان در جنوب شرقی ۱۰۵۱ کیلومتر، ازبکستان در جنوب ۲۲۰۳ کیلومتر و ترکمنستان در جنوب غربی ۳۷۹ کیلومتر مرز مشترک دارد. کل مرزهای قزاقستان ۱۲۰۱۲ کیلومتر است. قزاقستان به لحاظ وسعت، هشتمین کشور جهان و دومین جمهوری از جمهوری های شوروی سابق است. اما با همه ی این وسعت، یکی از کم جمعیت ترین کشور های جهان به شمار می رود و یک کشور محصور در خشکی است که به آب های آزاد بین المللی راه ندارد.
قزاقستان به لحاظ جمعیت چهارمین جمهوری در بین جمهوری های مستقل مشترک المنافع است که بیش از ۱۰ ملیت را در خود جای داده است. از رویکرد ژئوپولیتیکی، قزاقستان یکی از مهم ترین قلمروهای استراتژیک در منطقه است. صرف نظر از

دیدگاهتان را بنویسید